U2 na Youtube

“Wow”, dere se nám všem na rty, když o tomto rozhodnutí slavné rockové skupiny slyšíme. Jedná se opravdu o takové naplnění utopie, či ne tak úplně?

Konečně se stal sen skutečností. Některá z velkých komerčních hvězd se rozhodla jít online a to až tak, že hodlá vysílat přes youtube svůj živý koncert. Jedná se o úžasný krok: malý pro U2 a velký pro lidstvo :-). Fanoušci, kteří normálně prakticky musí udělat nemožné pro to, aby měli šanci si vůbec koupit lístek, získali novou naději, alespoň přes obrazovku se dotknout hvězd.
Považuji za ohromné, jak U2 myslí na své fanoušky, a pohotově využili prozatím terra incognita v online produkci. Nemyslím si, že jde ze strany pořadatelů (managerů, youtube atd.) o zcela nezištné dobrodiní, samozřejmě, že kdyby z toho nemohli nic získat, do tohoto projektu by vůbec nešli. Nicméně nevidím jediný důvod, proč by komerční cíle nemohly sloužit daleko ušlechtilejším počinům.
Na internetu jsem se setkala s některými rozporuplnými reakcemi. Ihned v titulcích českých médií se setkáme s křivdou. Všichni se koukat mohou, jen my v české kotlině jsme ochuzeni. Sama bych nepřemýšlela o tom jít na koncert U2, a patrně bych jej ani nesledovala na youtube, a přesto i mě zamrzelo, že pro české fandy jsou brány této slasti zavřeny. Nicméně hned vzápětí jsem si uvědomila, že jsem se zas jednou na moment chytla do utopických sítí. Internet totiž není, a vlastně díky lidskému příštupu ani nemůže být, tím absolutně svobodným prostředím bez hranic. I zde vznikají vlastnictví, hesla, hlášky: ´přístup zamítnut/povolen´, platí zde zákony a formují se hranice - a to vlastně i ty geografické. Ať si myslíme, jak chceme, že web neví nic o naší fyzikalitě, tak se na něj připojujeme z fyzicky identifikovatelného přístroje. Vaši IP adresu lze klasifikovat, rozpoznat a pak vyhodnotit. Tím pádem na jednu stranu můžeme být potěšeni tím, že na nás facebook v čechách rovnou mluví česky, a email Vás rovnou pozdraví Vaším jménem, ale na druhou stranu se může stát, že Vám Váš počítač odmítně přehrát skvělý koncert U2.
Mohlo by se zdát nespravedlivé a téměř až diskriminační, že se člověk z americké či indické IP adresy dívat může, a od nás ne. Jistě existují dostatečné důvody v pozadí, proč tomu tak je, důvody jako například - teprve před pár dny uzavřená smlouva mezi OSA a youtube pro Čechy, to že český trh není dostatečně rentabilní a pod. Nicméně náš svět takto funguje, a ani internet v tomto není jiný, a snad ani nemůžeme očekávat, aby jiný byl.
A na závěr jen malá poznámka, přesně tak jako je internet prostorem pro světské mocenské pletichy, tak je i prostorem pro lidskou vychytralost a kličky ;-) … nikdo nikomu ještě nestihl zakázat si na zdarma pořídit zkušební verzi amerického proxyservru a tak přelstít hlídače na virtuáních hranicích. ;-)
Takže odpověď na otázku, zda se jedná o utopii? Nejedná! Jen další krok kupředu ve vývoji naší reality.

(pracovní pozn. text patří do 3. klasifikačního týdne)

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

Můžete sledovat každou odpověď na tento příspěvek službou RSS 2.0. Můžete napsat odpověď, nebo využít trackback z vašeho vlastního webu.

Napište komentář

XHTML: Můžete použít tyto štítky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>