Škola hrou?

Pamatujete si, jak Vám maminka, když jste byli nemocní, cpala do pusy odpornou medicínu, se slovy: “Je to zdravé a dobré”? Nebo stalo se Vám, že jste viděli někoho poškrábat cizí auto, avšak jak to tak bývá: pro dobrotu, na žebrotu, jste ohlašováním incidentu na policii zbytečně ztratili den? Není tedy divu, že jsme se díky nesčetným takovým obdobným situacím naučili, že vše co, je zdravé, správné, etické, je zároveň nechutné, zbytečně pracné a nudné. Musí tomu tak ale být?

Volkswagen se vrhl do skvělého projektu. Svět mění k lepšímu právě pomocí zábavy. První zmínku o tomto jsem nalezla na webu včetně výtečně zpracovaných videospotů. Tvůrci těchto happeningů, vezmou předmět bežné denní potřeby, pohrají si s ním, aby se stal zajímavým, atraktivním a zábavným a sledují, jak se změní chování kolemjdoucích. Třídění odpadu prospěšné pro životní prostředí, či chůze do schodů místo eskalátoru prospěšná na srdce ještě nikdy nebyly tak zábavné.
Například obyčejné schody v podzemce proměnili v hrající klaviaturu. Můžeme sledovat, jak po počátečních rozpacích vedlejší eskalátor zeje prázdnotou a lidé si radši ve svém každodenním shonu dopřejí multimediální procházku.
V dalším spotu vidíme, jak lze motivovat lidi k vyhazování odpadků do koše v parku - stačí, aby byl dostatešně jiný než ty ostatní - například audiovizuálně skoro bezedný. Mezi poslední projekty patří Bottle bank arcade machine - místo toho, abychom třídili bez nároku na cokoli kromě dobrého pocitu, si zahrajeme vlastně takovou videohru.
Tyto projekty fungují jako virální reklama - marketingový postup, který využívá sociálních sítí. Nepočítá se jen s tím, že si jich všimnou kolemjdoucí, ale také s tím, že si o nich budou vyprávět a vzbuzovat pozornost dalších a dalších osob. Tento způsob prezentace ekologických zásad, zvlášť ve spojení s šířením videí po webu se mi opravdu zamlouvá.

Další pokroky budu netrpělivě sledovat na stránkách tvůrců, protože opravdu fandím boření špatných tradic. A jak již kdysi chtěl Jan Amos Komenský, tak i učení ekologickému myšlení a dalším správným věcem by mělo být spíš zábava než muka. Jak jinak bychom mohli očekávat, že bude dostatečně účiné.

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

Můžete sledovat každou odpověď na tento příspěvek službou RSS 2.0. Můžete napsat odpověď, nebo využít trackback z vašeho vlastního webu.

Napište komentář

XHTML: Můžete použít tyto štítky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>