Romantická remediace

Řeknete si: nedělní odpoledne, ke kávě si pustíme něco v ´telce´. A ona to je romantická komedie … ale co to? Ona se zamotává a převrací … aneb co mě zaujalo na snímku the Little Black Book.

Kdo má americké romantické komedie rád, zpravidla jim odpustí klasické nedostatky jako kýčovitost, přeslazenost, prvoplánovitost a nijak inteligenčně náročné dialogy. Tak nás všechny nakonec mile překvapí, pokud přinesou něco nečekaného.

Snímek the Little Black Book je opravdu takovou ´romanťárnou´ ovšem z televizního prostředí, to nabízí nečekané možnosti. A to podívat se nejen pod pokličku vztahu ale i reality show. Hlavní hrdinka totiž pracuje v zákulisí televizní talkshow, která propírá dysfunkčí vztahy. Sama v jednom vztahu žije a svěří se kolegyni/šéfové s nespokojeností, ta jí poradí, aby nakoukla příteli do diáře a zjistila o něm to, co potřebuje vědět, přes jeho bývalé přítelkyně. … To, že všichni víme, že je to hloupost, je nepodstatné, takto nám totiž režisér filmu prostřednictvím produkční té talk show připraví skvělé několikanásobně remediované rozuzlení.

Při osobnostním a partnerském hledání se konfrontuje s bývalými partnerkami, dokonce se i spřátelí, a zjisťuje že, svět a její vztah není takový, jaký si myslela. V normální romantické komedii, nyní příjde na řadu prozrazení, následující nedůvěrou způsobené odloučení a konečné uvědomění a sblížení. Zde jej ale vidíme okořeněné. Milé Stacy totiž celou dobu byla v patách kamera, a kamarádka z produkce čekala na vhodnou příležitost z běžného odhalení udělat trhák. A tak sledujeme, jak se Stacy při jednom vysílání talkshow nečekaně dostává ze zákulisí do hledáčku kamer - a spolu s ní postupně všechny bývalé partnerky i konečně její přítel. Nikdo kromě kamarádky/zrádkyně/produkční o tomto plánu netušil a tak k překvapení všech Stacy na závěr, protože někdo z její životní reality učinil reality show, odhalí čistou realitu talk show.

Patrně se dostáváme do dob, kdy nebude stačit, aby film jednoduše napodoboval realitu, protože prostý efekt toho, že to dokážeme, již ztrácí své kouzlo. Nyní se čím dál častěji pravděpodobně budou v zorném poli kamer objevovat média sama. Samozřejmě, že i v reality show o talk show je režisér, nicméně již jen ta víceúrovňost i v tak banálních filmech jako jsou americké romantické komedie je to, co by Boltera a Grusina nejspíš potěšilo.

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

Můžete sledovat každou odpověď na tento příspěvek službou RSS 2.0. Můžete napsat odpověď, nebo využít trackback z vašeho vlastního webu.

Napište komentář

XHTML: Můžete použít tyto štítky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>