Charlie Straight - čerstvý vánek mezi českými videoklipy

Víte podle čeho posuzuji, zda je nějaká česká kapela nadějná?

Zaujme, pobaví a ani v nejmenším Vás nenapadne, že se jedná o českou skupinu. Poprvé po dlouhé době se mi to stalo s projektem Charlie Straight.

zdroj: rozhovor se skupinou na rockzone.cz

zdroj: rozhovor se skupinou na rockzone.cz

Tato mladá banda z Třince má šarm, dobrý zvuk a skvělé nápady. Například jejich videoklip k singlu Platonic Johny mi úplně vyrazil dech. Zkombinovali v něm tradiční výrazové prostředky komiksu s animovaným hudebním videoklipem. Využívají jak nově pro své potřeby vytvořených komiksových postav tak i odkazů ke starým známým hrdinům. Například záběr na Clarka Kenta, jak si trhá košili, aby odhalil svou kombinézu, a na ní místo ´S´ čteme Charlie Straight, člověka minimálně pobaví a rozhodně napoví, že chlapci mají kuráž. Charlie Straight ve svém klipu odkazují nejen přímo na slova písně a na poselství, které nese (něco ve smyslu: platonická láska je na prd, zapomeň na to, správný hrdina má vždy tu svojí záporačku) ale i k jiným kulturním archetypům - od ženského těla jako doplňku hrdiny až po Michelangelovo Stvoření Adama.
Člověk by si mohl říct: no to je toho, takového povyku pro jeden klip k takové britsko-popíkové písničce; nicméně i další oficiální video si drží stejnou linku. O něco melancholičtější téma si sice žádá zkompletovat jiný materiál než pestrobarevné obrázky z komiksů, a to jakoby vzpomínkové videozáběry, nicméně něco mají společného: sebereflexi na metodu - v Platonic Johny schválně zvolili sekaný pohyb kreslených postaviček, aby odkázali k prapůdvodním způsbům animace, v Your house, zase odkazují jakoby poškozeným obrazem k rané kinematografii.

Možná se jedná jen o dvojitou náhodu, a tihle hoši nejsou ve skutečnosti ničím výjimeční, nicméně ráda si počkám na další jejich počin, abych si mohla utvářet hlubší názor. Našlápnuto mají dobře a to ze všech stran.

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

Můžete sledovat každou odpověď na tento příspěvek službou RSS 2.0. Můžete napsat odpověď, nebo využít trackback z vašeho vlastního webu.

Napište komentář

XHTML: Můžete použít tyto štítky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>