Californication a ženy!?

... snaží se ženám dostat pod sukni, zatímco mu osudové ženy zalézají pod kůži :-).… Aneb být ženou ve světě proutníka má své kouzlo :-).

Reaguji na výzvu kolegy Zdeňka Chrástka . Snad vážně snad řečnicky mluví o tom, že by rád vyslechl i ženskou stranu barikády. Copak zde ale probíhá nějaký válečný konflikt? Osobně mám ten seriál opravdu ráda, a povím Vám: proč je dobré být ženou ve světě Hanka Moodyho.

Začněme trošku obecně. Seriál Californication se obrací k ´mladým a neklidným´ jako svému publiku. Těžko budu tuto skupinu specifikovat v číslech, nicméně jedná se o ty z nás, kteří se formovali ve světě, kde sex není tabu, kde drogy, alkohol a rock´n´roll nejsou tabu, kde vztahy jsou všechny spíš trošku rozvrácené než idylické. A jedná se o ty z nás, kteří bez ohledu na věk, stav, či pohlaví se, minimálně v duchu pokud ne fyzicky, vracejí do toho, čemu se obecně říká ´telecí léta´. Jaká byste tak řekli, že je role ženy/dívky v takovéhle společnosti? Tradiční, ustrašená, upejpavá, poslušná a čekající? Nemyslím si!

Hank Moody zcela krásně reprezentuje ten typ muže, který na ženy funguje jako magnet. Je provokativní i tak trochu k pláči, je vzrušující ale dá se spolehnout jen na to, že se na něj nedá spolehnout, je dobrý milenec ale špatný hostitel. Zrátka Hank Moody představuje vše, co bysme rozhodně nechtěly mít doma, ale jednou za čas po tom prostě zatoužíme, i když se nám to těžko přiznává.

Pokud se zaměříme na ženské postavy v seriálu, zjistíme, že se v žádném případě nejedná o hlupačky a odevzdané figurky. Karen (Moodyho osudová žena), Mia ((skoro)dospělá dcera Karenina snoubence), Becca (dcera dospívající v Moodyho světě) i Marcy (žena Hankova kamaráda) nutí neutěšené muže ve svém okolí, a to i Hanka, dělat převraty a kotrmelce a to ani ne tak tím, že by po nich něco chtěly, ale spíš chtějí něco od sebe. Karen usiluje o vyrovnaný život a ´happy end´, Mia by se ráda veřejně vybarvila, Becce by stačilo mít dost prostoru na to se na chvíli zavřít a vrátit se jako dospělá žena a Marcy řeší, o co jí vlastně v partnerství jde. Nehodlám tím říci, že by Californication byl seriálem s mnoha hlavními postavami. Vše se spolehlivě a svým cigaretami, alkoholem a sexem naplněným způsobem točí okolo zvráceného i roztomilého Hanka. Nicméně kdyby se ve všech 12cti epizodách první série potkával jen se samými bezduchými ženštinami, nedalo by se na to koukat i kdyby vtipkoval sebeironičtěji.

Být divačkou ve světě Hanka Moodyho se mi líbilo, protože ať se jeví být sebevíc lhostejným vůči ženskému světu, jsou to právě ženy, které tvoří jeho věčného sparingpartnera. Lezou mu do postele, odmítají ho, milují ho, bijí ho, nechtějí s ním nic mít, kradou mu nápady, chtějí pozornost, chtějí, aby je nachal na pokoji … :-). Bez vhodných žen by nebyl ani proutníkem, ani spisovatelem, ani dobrým/špatným tátou ani osudovým mužem. Klobouk dolu před tvůrci tohoto seriálu, protože takto otevřeně a zároveň prokresleně a upřímně podat životní osudy beatníka jako je Hank Moody a neupadnout přitom do nic neříkajícího klišé zaslouží obdiv.

PS: Jména mi očividně moc nejdou. Omlouvám se velice všem dotčeným, nechala jsem se unést a zapomněla jsem na tak významné detaily (viz. komentáře pod textem). V textu jsem chyby napravila a snad správně skloňovala. Děkuji za schovívavost.

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

Můžete sledovat každou odpověď na tento příspěvek službou RSS 2.0. Můžete napsat odpověď, nebo využít trackback z vašeho vlastního webu.

2 Komentáře »

 
  • hmmm říká:

    ahoj Lucie, az na to moje prijmeni…jsem Chrástek - chrAsta je jen prezdivka :-D celkem zajimave pocteni ;)

 

Napište komentář

XHTML: Můžete použít tyto štítky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>