Archiv pro Říjen, 2009

Spojit příjemné s užitečným.

Aneb, když užitečné dává vzniknout příjemnému. Je se čemu divit?
Reklama je součástí našeho běžného dne. Slyšíme ji na každém kroku, vidíme ji na každém rohu. V mnoha ohledech parazituje na našich každodenních zkušenostech. Abychom si poslechli pořad v rádiu, musíme nějak přečkat reklamní spoty. Abychom si mohli nakoupit, či vstoupit do metra, musíme se vyrovnat s reklamními letáky. Abychom dojeli z práce domu, musíme se nenechat rozptylovat reklamními billboardy, nemluvě o tom, když se chceme podívat na film. Nicméně marno lkát, reklama, jak ji známe, jde ruku v ruce s možností výběru, a na ten si zase našinec nemůže ztěžovat ani v nejmenším.
Co se však stane, když se tento okupující vztah převrátí? Co když místo toho, aby reklama zneužila volné plochy, zapříčiní vznik předmětu, který dělá lidem radost. Nejsem to já, kdo ´objevil Ameriku´ tato praxe funguje již více než deset let a to např. v podobě reklamních laviček. Doslova jste v reklamě na tuto reklamu tázáni, zda Vám [...]

... celý příspěvek »

U2 na Youtube

“Wow”, dere se nám všem na rty, když o tomto rozhodnutí slavné rockové skupiny slyšíme. Jedná se opravdu o takové naplnění utopie, či ne tak úplně?
Konečně se stal sen skutečností. Některá z velkých komerčních hvězd se rozhodla jít online a to až tak, že hodlá vysílat přes youtube svůj živý koncert. Jedná se o úžasný krok: malý pro U2 a velký pro lidstvo :-). Fanoušci, kteří normálně prakticky musí udělat nemožné pro to, aby měli šanci si vůbec koupit lístek, získali novou naději, alespoň přes obrazovku se dotknout hvězd.
Považuji za ohromné, jak U2 myslí na své fanoušky, a pohotově využili prozatím terra incognita v online produkci. Nemyslím si, že jde ze strany pořadatelů (managerů, youtube atd.) o zcela nezištné dobrodiní, samozřejmě, že kdyby z toho nemohli nic získat, do tohoto projektu by vůbec nešli. Nicméně nevidím jediný důvod, proč by komerční cíle nemohly sloužit daleko ušlechtilejším počinům.
Na internetu jsem se setkala s některými rozporuplnými reakcemi. Ihned v titulcích českých médií [...]

... celý příspěvek »

Škola hrou?

Pamatujete si, jak Vám maminka, když jste byli nemocní, cpala do pusy odpornou medicínu, se slovy: “Je to zdravé a dobré”? Nebo stalo se Vám, že jste viděli někoho poškrábat cizí auto, avšak jak to tak bývá: pro dobrotu, na žebrotu, jste ohlašováním incidentu na policii zbytečně ztratili den? Není tedy divu, že jsme se díky nesčetným takovým obdobným situacím naučili, že vše co, je zdravé, správné, etické, je zároveň nechutné, zbytečně pracné a nudné. Musí tomu tak ale být?
Volkswagen se vrhl do skvělého projektu. Svět mění k lepšímu právě pomocí zábavy. První zmínku o tomto jsem nalezla na webu včetně výtečně zpracovaných videospotů. Tvůrci těchto happeningů, vezmou předmět bežné denní potřeby, pohrají si s ním, aby se stal zajímavým, atraktivním a zábavným a sledují, jak se změní chování kolemjdoucích. Třídění odpadu prospěšné pro životní prostředí, či chůze do schodů místo eskalátoru prospěšná na srdce ještě nikdy nebyly tak zábavné.
Například obyčejné schody v podzemce proměnili v hrající klaviaturu. Můžeme sledovat, [...]

... celý příspěvek »

Já coby hanebný filmový panchart

Jak to jen říci. Viděla jsem, přežila jsem, odešla jsem. Dalo se očekávat víc?
Na úvod něco o mě jako divákovi: mám široké mezery v historii kinematografie, nechodím téměř nikdy na premiéru, ani nesleduji nejžhavější filmové novinky. Vlastně bych se nazvala zcela průměrným, mainstreamovým divákem, jehož podstatnými (vlastně jedinými) měřítky filmu jsou jeho dojmy a dojmy jemu blízkých. Předem upozorňuji všechny filmové fajnšmekry a kompetentní a v oboru vzdělané kritiky, že dále čtou jen na vlastní nebezpečí.
Před pár dny jsme skrz hustý pražský provoz spěchali na ´zaručený trhák´, Tarantinovy Hanebné Pancharty. Kéž bychom to byli bývali byli nestihli. Hollywood si mě rozmazlil. Potřebuji ve filmu jeden průběžný, nějak silný motiv, který bych si mohla, u těch lepších kousků, v hlavě dokola omýlat, a rozvažovat ´coby, kdyby´. Víte, příjde mi, že zde takový motiv i byl, ale jakoby ho jeden z Pittových hochů rozmlátil palicí stejně jako kosti nejednoho nácka. Mezi momenty nudy, nezájmu a (dívčí nátuře blízkému) znechucení se našly velmi [...]

... celý příspěvek »